Σεισμός

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΕΙΣΜΟ

ΚΥΠΡΟΣ
Μόλις γίνει αντιληπτή δόνηση εφαρμόζονται οι πιο κάτω οδηγίες:

1. Η ασφαλέστερη κίνηση που μπορείτε να κάνετε είναι να μπείτε κάτω από τα θρανία ή το τραπέζι.

2. Μείνετε μέσα στην αίθουσα σας, κινδυνεύετε λιγότερο από το να προσπαθήσετε να βγείτε έξω πριν τελειώσει ο σεισμός. Πολλοί έχασαν τη ζωή τους ή τραυματίστηκαν σοβαρά από κατάρρευση τοίχων, πτώση αντικειμένων, ηλεκτρικών στύλλων ή καλωδίων κ.λ.π.

3. Κυρίως μην προσπαθήσετε ιδιαίτερα να πηδήσετε από παράθυρα ή μπαλκόνι.

4. Προφυλάξετε ιδιαίτερα το κεφάλι και τα μάτια ( κίνδυνος από σύγκρουση ή πτώση αντικειμένων και ιδίως από σπασμένα τζάμια ).

5. Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΙΣΜΟΣ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΛΕΠΤΑ ΄Η ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΕΙΣΜΩΝ.

ΑΝ Ο ΣΕΙΣΜΟΣ ΓΙΝΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

1. Οι μαθητές μπαίνουν αμέσως κάτω από τα θρανία και ο εκπαιδευτικός κάτω από την έδρα για όσο χρονικό διάστημα διαρκεί ο σεισμός.

2. Ολοι κρατούν σταθερά ένα από τα πόδια του επίπλου κάτω από το οποίο βρίσκοναι.

3. Περιμένουν ψύχραιμα, χωρίς πανικό, τις οδηγίες από τον εκπαιδευτικό.

4. Δεν εγκαταλείπουν την αίθουσα κατά τη διάρκεια του σεισμού.

5. Δεν βγαίνουν σε μπαλκόνια ή βεράντες. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος αποκόλλησή τους.

6. Δεν πλησιάζουν κοντά σε παράθυρα ή τζαμαρίες.

7. Δεν προσπαθούν να διαφύγουν από τα παράθυρα.

8. Δεν χρησιμοπούν ανελκυστήρα.

9. Δεν μπαίνουν στο κτίριο όσοι μαθητές βρίσκονται στην αυλή, ενώ ταυτόχρονα απομακρύνονται από τους εξωτερικούς τοίχους του σχολείου.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΙΣΜΙΚΗΣ ΔΟΝΗΣΗΣ

Ο εκπαιδευτικός φροντίζει για την εκκένωση της αίθουσάς του, με τη βοήθεια του αγγελιαφόρου ( ο αγγελιαφόρος είναι ο πρόεδρος του τμήματος ή κάποιο άλλο μέλος του συμβουλίου της τάξης αν το τμήμα μοιράζει ).
Καθοδηγεί τους μαθητές στην έξοδό τους, ανά πτέρυγα θρανίων διαδοχικά, αφού πρώτα τους υπενθυμίσει ποιος θα είναι ο χώρος συγκέντρωσης.
Οι μαθητές βγαίνουν από την αίθουσα γρήγορα, χωρίς πανικό και φωνές, καλύπτοντας με τα χέρια τα κεφάλια τους, αφήνοντας τις τσάντες στην αίθουσα. Οι μαθητές δεν παίρνουν τίποτα μαζί τους.
Συντονίζει την αποχώρηση των μαθητών με πειθαρχία ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός και οι πιθανοί τραυματισμοί.
Ο εκπαιδευτικός μαζί με τον αγγελιαφόρο του αποχωρούν (ο ένας πρώτος και ο άλλος τελευταίος) για να βοηθήσουν μαθητές/τριες αν παραστεί ανάγκη.
Ο εκπαιδευτικός παίρνει το απουσιολόγιο της τάξης στο οποίο φαίνονται οι παρόντες και οι απόντες μαθητές/τριες.
Οι μαθητές/τριες ακολουθούν την προκαθορισμένη διαδρομή και πηγαίνουν στους χώρους διασποράς για παρουσίες.
Η ΕΚΚΕΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Η εκκένωση του ισογείου γίνεται άμεσα.

Η εκκένωση των αιθουσών του ορόφου γίνεται διαδοχικά, η μια μετά την άλλη, με πρώτη αυτήν που βρίσκεται πιο κοντά στη σκάλα.
Ο εκπαιδευτικός που βρίσκεται στην αίθουσα αυτή ελέγχει την κατάσταση της σκάλας και παραμένει εκεί, έως ότου εκκενωθεί όλη η αίθουσά του.
Φροντίζει για τη την ομαλή ροή της εκκένωσης.
Κατεβαίνετε από τη δεξιά μεριά της σκάλας και κρατηθείτε από την κουμπαστή.
Αν ο νέος σεισμός σας βρεί τη στιγμή αυτή, μείνετε στο σημείο που βρίσκεστε και προφυλαχθείτε.
ΔΙΑΤΑΞΗ ΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί συγκεντρώνουν τους μαθητές στους προκαθορισμένους χώρους συγκέντρωσης.
Αμέσως λαμβάνονται παρουσίες μαθητών από τον εκπαιδευτή του τμήματος και παρουσίες προσωπικού από το Επιτελείο.
Δίνεται αμέσως αναφορά στο Επιτελείο για ελλείποντες μαθητές.
Ολοι αποφεύγουν την κατανάλωση νερού της βρύσης μέχρι να ελεχθεί η καταλληλότητά του από ειδικούς.
Ολοι αποφεύγουν την οποιαδήποτε επαφή με πεσμένα ηλεκτροφόρα καλώδια αλλά και μεταλλικά κυκλιδώματα γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
Οι μαθητές και οι εκπαυδευτικοί παραμένουν στις θέσεις τους μέχρι να υπάρξει πληροφόρηση από το Επιτελείο ή να δοθεί το σύνθημα λήξης του συναγερμού.

ΣΥΝΘΗΜΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ: Παρατεταμένα διακοπτόμενα κτυπήματα πολύ μικρής διάρκειας ηλεκτρικού ή χειροκίνητου κουδουνιού ή σφυρίκτρας.

ΣΥΝΘΗΜΑ ΛΗΞΗΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ: Παρατεταμένα διακοπτόμενα κτυπήματα μεγάλης διάρκειας ηλεκτρικού ή χειροκίνητου κουδουνιού ή σφυρίκτρας.