Το Σχολείο μας

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το σχολικό έτος 2007-2008. Το Σεπτέμβριο του 2007 άρχισε η πρώτη σχολική χρονιά με μαθητές που μετεγγράφηκαν από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Φιλύρου. Προσωρινός διευθυντής ορίστηκε λόγω ετών υπηρεσίας ο κος Φωτόπουλος Χρήστος. Τον Νοέμβριο του ίδιου έτους οριστικοποιήθηκε η διεύθυνση την οποία ανέλαβε η κα Παπαμόσχου Χρυσή. Ο κος Φωτόπουλος Χρήστος ανέλαβε καθήκοντα διευθυντή στο Δημοτικό Σχολείο Λαγυνών. Οι πρώτοι εκπαιδευτικοί που ανέλαβαν υπηρεσία στο σχολείο, ήταν: Γεωργούλης Κώστας, Τοπαλίδου Μαρία, Ελευθεριάδου Αγγελική, Μπούτζας Τάσος, Τσολακίδης Γιώργος, Μποδώνια Θωμαή καθώς και οι καθηγητές αγγλικών και φυσικής αγωγής Ίσκα Αναστασία και Χατζηζήσης Μηνάς. Το μαθητικό δυναμικό ήταν 135 μαθητές.

Το σχολικό έτος 2008-2009 το μαθητικό δυναμικό αυξήθηκε και το εκπαιδευτικό προσωπικό ανανεώθηκε. Ο δάσκαλος Τσολακίδης Γιώργος, λόγω μετεκπαίδευσης, στο Διδασκαλείο Θεσσαλονίκης, θα απουσιάσει για τα επόμενα 2 χρόνια από το σχολείο μας και αναπληρώνεται από την εκπαιδευτικό Αθανασίου Αικατερίνη. Ιδρύθηκε ειδική τάξη την οποία ανέλαβε η εκπαιδευτικός Τσιλιγκίρη Μυρτώ. Παραχωρήθηκε χώρος δίπλα στα σκαλιά που οδηγούν στον επάνω όροφο του σχολείου, «κλείστηκε» με γυψοσανίδα, προστέθηκαν θρανία και έτσι τα παιδιά που εσπισκέπτονται κάποιες ώρες την εβδομάδα την κα Τσιλιγκίρη Μυρτώ έχουν τον δικό τους χώρο. Με την ίδια τακτική (γυψοσανίδα) παραχωρήθηκε χώρος και για την διεύθυνση. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε τον χώρο αλλά όχι το υλικό όπως γραφεία και υπολογιστές παρά μόνο ένα φωτοτυπικό που στάλθηκε από τον ΟΣΚ. Ελπίζουμε σύντομα ο Δήμος Χορτιάτη και η Σχολική Επιτροπή του Φιλύρου να λύσουν και αυτό το μικρό πρόβλημα.

Κανονισμός Σχολείου