Δημιουργία μαθητών Ε’ τάξης

Ένα υπέροχο έργο τέχνης κατασκευάστηκε σήμερα από τους μαθητές της Ε’ τάξης (Ε1 και Ε2). Οι μαθητές ζωγράφισαν σε μουσαμά τον Λευκό Πύργο της Θεσσαλονίκης και το Κάστρο του Αγίου Ιλαρίωνα της Κερύνειας. Τα δύο σημαντικά μνημεία της Ελλάδας τα συνδέει το Ρωμαϊκό Υδραγωγείο του Χορτιάτη . Έμμεσος συμβολισμός της αδελφοποίησης του σχολείου μας με το Γ’ Δημοτικό Σχολείο Λατσιών. Η δημιουργία των μαθητών  εντάσσεται στο κοινό πρόγραμμα εργασίας των δύο σχολείων με θέμα τα Ρωμαϊκά – Βυζαντινά μνημεία των δύο περιοχών  αλλά και στην γνωριμία των μαθητών της Ε’ τάξης με τα μνημεία της Θεσσαλονίκης  Στην όλη προσπάθεια βοήθησαν γονείς με καλλιτεχνικές τάσεις οι οποίοι έδιναν συμβουλές στους μαθητές ώστε το έργο να ολοκληρωθεί με επιτυχία. Να ευχαριστήσουμε τις κύριες Σέβη, Μάτα, Νικολέτα και Εύη. Ευχαριστίες επίσης και στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την αγορά των υλικών.