Τι είναι το Erasmus+

Erasmus. Τι είναι το Erasmus; Είναι το  πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την εκπαίδευση, την κατάρτιση, τη νεολαία και τον αθλητισμό για την περίοδο 2014-2020. Στοχεύει στην ανάδειξη των δεξιοτήτων, της απασχολησιμότητας καθώς και στον εκσυγχρονισμό των συστημάτων εκπαίδευσης, κατάρτισης και νεολαίας σε όλους τους τομείς της Δια Βίου Μάθησης.

Με την παραπάνω γενική διατύπωση έχουμε μία εικόνα του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus. Το πρόγραμμα χωρίζεται σε δράσεις, την ΚΑ1 και την ΚΑ2. Η πρώτη. ΚΑ1 , αφορά τους εργαζόμενους, τους εκπαιδευτικούς , οι οποίοι θα θέλανε να επιμορφωθούν ή να εργαστούν για μικρό χρονικό διάστημα σε κάποιο ευρωπαϊκό οργανισμό. Από την άλλη, το ΚΑ2, αφορά τις σχολικές συμπράξεις, συμμαχίες, οι οποίες θα δώσουν τη δυνατότητα σε μαθητές σχολείων να συνεργαστούν, να επικοινωνήσουν και να ενισχύσουν την ευρωπαική προοπτική των σχολείων τους.

Μελέτη σχετικά με τον αντίκτυπο των συμπράξεων μεταξύ σχολείων από διάφορες χώρες διαπίστωσε ότι οι μαθητές βελτίωσαν σημαντικά τις δεξιότητές τους, συμπεριλαμβανομένων των πολιτιστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, αλλά και τις γνώσεις πληροφορικής (ΤΠ) και ξένων γλωσσών.

Ο αντίκτυπος των συμπράξεων  ήταν μεγαλύτερος για τους μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων. Επτά στα δέκα σχολεία δήλωσαν ότι οι συμπράξεις είχαν μεγάλο έως πολύ μεγάλο αντίκτυπο στην πολιτισμική συνείδηση και έκφραση των μαθητών καθώς και στις κοινωνικές τους ικανότητες και στις ικανότητες συμπεριφοράς τους ως πολιτών. Ακολούθησαν οι δεξιότητες χρήσης υπολογιστή (54%) και η επικοινωνία σε ξένες γλώσσες (52%). Οι συμπράξεις χρηματοδοτήθηκαν μέσω του προγράμματος ανταλλαγών Comenius, που είναι το σχολικό ισοδύναμο του Erasmus.

Τα ευρωπαϊκά χρηματοδοτούμενα προγράμματα φέρνουν πιο κοντά πολιτισμούς, συμπεριφορές με αποτέλεσμα την αποδοχή του διαφορετικού και της πολιτισμικής σύγκλισης των λαών.

Οι εκπαιδευτικοί έχουν εκείνα τα εργαλεία πλέον μέσω της Ευρωπαϊκής Ένωσης να επιμορφωθούν αλλά και να βελτιώσουν σημαντικά τις πολιτιστικές και κοινωνικές δεξιότητες των μαθητών τους.

Αλλά, το Erasmus είναι και ένα πρόγραμμα επικοινωνίας σχολείων, μαθητών και εκπαιδευτικών. Και φυσικά χωρίς την στήριξη μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών δεν μπορεί να ευδοκιμήσει.

Εκατοντάδες σχολεία από την Ελλάδα κάθε χρόνο καταθέτουν αιτήσεις για να ενταχθούν σε ευρωπαϊκά προγράμματα. Η χρηματοδότηση είναι ελάχιστη με αποτέλεσμα μόνο μερικές δεκάδες σχολεία να καταφέρνουν να έχουν το προνόμιο της επικοινωνίας και της εργασίας με άλλα σχολεία της Ευρώπης. Κι αυτή η επικοινωνία και εργασία διαρκεί μόνο 12 ή 24 μήνες.

Το σχολείο μας, και ειδικά η Ε’ τάξη , συνεργάζεται, εδώ και χρόνια, με σχολείο της Κύπρου. Είναι ένα μόνιμο πρόγραμμα μέσω της αδελφοποίησης που έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός προγράμματος Erasmus με την διαφορά της μη χρηματοδότησης. Έχει όμως εκείνα τα στοιχεία, της αύξησης των δεξιοτήτων , πολιτισμικών και κοινωνικών, που θα πρόσφερε ένα ασφυκτικά χρονικά ευρωπαϊκό πρόγραμμα.

Η γνωριμία με τον πολιτισμό και την κουλτούρα μιας ξένης χώρας, ανάπτυξη της προσωπικότητας του να ζεις μακριά από την οικογένεια, εξωστρέφεια, δημιουργία νέων γνωριμιών είναι τα οφέλη της αδελφοποίησης . Τα ίδια με ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus.

Αυτές τις μέρες επιλέγεται η ομάδα μαθητών που θα ταξιδέψει στην Κύπρο στο πλαίσιο της αδελφοποίησης. Για άλλη μία χρονιά το σχολείο μας δίνει την δυνατότητα σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να εισπράξουν τα οφέλη μίας πολιτισμικής επικοινωνίας. Το σχολείο μας θα δώσει και πάλι το παρών στις εορταστικές εκδηλώσεις της 25ης Μαρτίου στα Λατσιά της Κύπρου…όπως και τα τελευταία 3 χρόνια.

Μπούτζας Τάσος

Εκαπιδευτικός